30. listopadu 2022 proběhl ve Vídni workshop Patočka a umění - Patočka und Kunst - Patočka and Art - doprovodná akce výstavy Jan Patočka - Philosoph und Staatsfeind.
Promluvil Jan Frei (zahájení: akční umění a povaha filosofického aktu), Jan Josl (Pravda tragédie), Daniela Blahutková (Zur Philosophie der Literatur bei Jan Patočka: Der Schriftsteller und seine Sache, Fauststudien), Miloš Ševčík (K Patočkovým úvahám o soudobém umění: umění jako "část naší reality"/On Patočka's Reflections on Contemporary Art: Art as "Part of our Reality"), Jaroslava Vydrová (O sochárstve, dotyku a prírode) a Lenka Kerdová (Setkání Petra Rezka s konceptuálními umělci). V diskusi dále vystoupili Ludger Hagedorn a Michal Zvarík.
Akci podpořila AV ČR, v.v.i. (program Strategie AV 21), Institut für die Wissenschaften vom Menschen a České centrum Vídeň.
5. 10. 2021 – 5. října, ve výroční den každoročního udělování Ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97, vzpomínáme loňského udělení Ceny Ivanu Chvatíkovi, spoluzakladateli Archivu Jana Patočky při Filosofickém ústavu AV ČR, resp. již jeho disentní existence z let 1977-89 a samizdatové edice Patočkových sebraných spisů. Jestliže nemohla být loni z důvodu covidové karantény Cena za r. 2020 Ivanu Chvatíkovi udělena, rozhodla se paní Dagmar Havlová předat ji v mezičase v náhradní improvizované ceremonii (Youtube video zde).
Své laudatio neměl loni příležitost veřejně proslovit dnes už zvěčnělý Jan Sokol: jeho pozdrav, jeden z posledních, lze zaslechnout na internetu (Youtube video zde), příp. číst v úvodu ke sborníku Chvatíkových textů Úsilí rozumět. Filosofické klopýtání od Patočky k Platónovi, který byl u příležitosti udělení Ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 vydán.
5. 10. 2020 – Laureátem Ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 se pro rok 2020 stal Ivan Chvatík. (https://www.vize.cz/22-rocnik-udileni-ceny-vize-97/). Udělení Ceny VIZE 97 Ivanu Chvatíkovi je uznáním jeho více než padesátileté péče o dílo Jana Patočky: v podmínkách disentu 70. a 80. let zajistil jeho dokumentaci, archivní soustředění a konzervaci, editorské zpracování a početné samizdatové edice; v těchto aktivitách pokračuje v dnešním Archivu Jana Patočky při Filosofickém ústavu AV ČR a Centru pro teoretická studia, mimo jiné třicetiletou editorskou prací na Sebraných spisech Jana Patočky. Ivan Chvatík zasloužil se o filosofický život u nás, o naši "péči o duši".
9. 1. 2020 – Archiv Jana Patočky otevírá své interpretační semináře odborné veřejnosti. Více v sekci Semináře pro veřejnost.
Kolokvium Patočkovo myšlení a dnešní svět se koná 28. 3. 2017 v Akademickém konferenčním centru, Jilská 1, Praha 1. Více na http://www.flu.cas.cz/cz/patockovo-mysleni-a-dnesni-svet.
Záznam projevů k připomínce setkání Jana Patočky, mluvčího Charty77, a Maxe Van der Stoela, nizozemského ministra zahraničních věcí, v hotelu InterContinental z 1.3.2017 odkaz zde. Program zde.
Unikátní audio záznam ze setkání Jana Patočky a Maxe Van der Stoela odkaz zde. (české a německé titulky k dispozici).
Národní knihovna, Archiv Jana Patočky a Památník národního písemnictví, si vás dovolují pozvat na koncert k uctění památky 40. výročí úmrtí Jana Patočky, mluvčího Charty 77. Pozvánka a program zde.
Archiv Jana Patočky a Ministerstvo zahraničních věcí ČR Vás srdečně zvou k uctění památky Jana Patočky, který se jako mluvčí Charty77 sešel 1. března 1977 s nizozemským ministrem zahraničí Maxem Van der Stoelem a 13.března při výkonu své funkce tragicky zemřel. Pozvánka a program zde.
Archiv Jana Patočky pořádá pravidelný interpretační seminář - komentovanou četbu děl Jana Patočky a souvisejících textů. Zahájení 23. února 2017, bližší informace naleznete zde.
Archiv Jana Patočky pořádá mezinárodní konferenci "The current crisis of Europe from the point of view of phenomenology" ve dnech 15.-16. května 2015. Bližší informace naleznete zde.
|